Antikorozní povlak po druhé - Hliník/Zinek

Jak je všeobecně známo železo, či správně ocel má velkou snahu rezivět (korodovat). Statistickým šetřením v minulosti, bylo zjištěno, že boj s korozí stojí v rámci naší republiky asi tak tři miliardy korun ročně. Jedná se o náklady, které představují opětovné nátěry, výměny rzí poškozených části konstrukcí a výměny celých funkčních ceků.

Proto potřebujeme povlak!

Z toho vyplývá, že i drát na výrobu gabionů, musí být nějakým způsobem chráněn, aby dostatečně dlouho odolával povětrnostním vlivům a taky aby při výrobě odolal mechanickému namáhání. Z těchto důvodů bylo rozhodnuto, že drát bude opatřen kovovým povlakem, s následujícími parametry. Vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům, jednoduchý způsob nanášení, dobrá mechanická odolnost, přilnavost a v neposlední řadě dobrá elektrická vodivost.

Jenže jaký?

Těmto parametrům nevyhověly materiály jako měď, mosaz, nikl, chrom, čistý hliník, jejich slitiny a mnoho dalších. Téměř všem parametrům vyhověl zinek. Má nízkou teplotu tání, vysokou přilnavost a velmi dobře odolává povětrnostním vlivům. Proto byl po dlouhou dobu, zinkový plech používán na okapy a střešní krytinu. V současnosti se stále používá ocelový pozinkovaný plech. První gabionové sítě byly tedy opatřeny zinkovým povlakem, který byl žárově nanesen průchodem drátu roztaveným zinkem.

Zinek není ideální, tak co tedy?

Zinkový povlak měl však jeden zásadní nedostatek a to ten, že špatně odolával při ohýbání kolem malých průměrů. Toto se odstranilo nástupem nových ochranných povlaků, jako je například Bezinal , nebo Crapal4. Jde o slitinu s obsahem cca 95% zinku a 5% hliníku Tato slitina je výrazně houževnatější, nevznikají na ní trhlinky i při obtočení kolem trnu s průměrem pod osm milimetrů. Dokonce při obtočení kolem vlastního průměru drátu nedochází k narušení povlaku. Toto je velmi důležité právě při vlastní montáží gabionové konstrukce. Navíc hliník ve slitině velmi snadno reaguje s oxidy železa a dokáže je na mikroskopické úrovni redukovat. Proto tento povlak v přírodním prostředí dokáže odolávat déle jak drahé nátěry a nebo jiné kovové povlaky.

Vloženo