Přeprava a příprava drátu - 3. díl

Ve výrobním závodě očištěný a aktivovaný drát prochází lázní roztavené slitiny antikorozního povlaku. To je vlastně zmiňované žárové nanášení..

Přebytky a nečistoty

Přebytek slitiny a případné nečistoty jsou stírány tak, že drát prochází přesným otvorem (u jednoho výrobce drátu). U jiného výrobce drátu, je místo přesného otvoru přebytečná vrstva odstraněna ofukováním několika tryskami , v době kdy je svrchní vrstva povlaku ještě v tekutém stavu. Druhý způsob má některé výhody, jako je možnost větší rychlosti a tím i vyšší výkon, ale naproti tomu drát je méně hladký. Z hlediska dalšího použití je to zcela bezvýznamné.

Pokovený drát se navíjí na cívky o váze v rozpětí 600 a 900 kg. V cívce ( svitku, rozetě – dle výrobců) je tedy téměř deset kilometrů drátu. Vnitřní průměr je cca 0,3m a vnější cca 0,8m. Drát bývá v cívce většinou v jednom kuse.

Svaření

Nový drát z výroby má leskle stříbrnou barvu a je nutné, aby byl poměrně rychle přepraven ke svaření. Jak zinek, tak hliník v antikorozním povlaku rychle oxidují. Oxidy na povrhu drátu zanášejí do svaru kyslík, který zhoršuje jeho kvalitu. Drát před svaření je nutno narovnat. V cívce má kruhový tvar a je i mírně kroucený v ose. Toto napětí je třeba uvolnit v rovnačkách. Princip rovnání je v zásadě dvojí. Buď, pomocí série kladek, nebo průchodem rotační hlavou. V obou případech se vlastně drát prohýbá všemi směry. Na vstupu do rovnačky „hodně“ a čím blíže ke konci rovnačky tím se prohýbá „méně“. Část drátu se pak stříhá na potřebnou délku. Dá se říct, že svařování gabionových sítí je vlastně něco jako tkaní. Dráty podélné jsou odvíjený z cívek. Tedy osnova a na ně se přivařují příčné dráty, což je jako utek.

Téměř hotovo

Hotové síto je jako drát, stříbřitě lesklé, během krátkého času v horizontu několika dnů začne šednout. Toto je vlastně záměr. Gabionová síť, není šperk. Má však nenápadně podtrhnout přírodní charakter výplně, která je ve většině případech, čistý, přírodní a neupravený materiál.

Vloženo