Protikorozní ochrana - 2. díl

Drát na výrobu sítí gabionových konstrukcí je ocelový (železný). Jak známo ocel má schopnost rezivět, nebo-li odborně „korodovat“ a to velmi ochotně.

Jen pro upřesnění, pokud by se podařilo najít řešení, aby žádná ocelová konstrukce nekorodovala, bylo by možno snížit celosvětovou výrobu oceli na jednu desetinu, stávající roční produkce.

Nátěr není vhodná volba

Májí –li si ocelové prvky gabionové konstrukce podržet své pevnostní a statické vlastnosti nejméně 60 let, musí být vhodným způsobem chráněny proti korozi. I přes stále se zvyšující kvalitu nátěrových hmot, nejsou tyto vhodné pro dané podmínky. Mnohočetné ohýbání, dodatečné tvarování a kontakt s výplňovým kamenivem, by způsobil poškození ochranného nátěru. V neposlední řadě i složitost nátěru na tenký drát, neumožňují použít tento způsob ochrany gabionové konstrukce.

Jak tedy správně zamezit korozi?

Drát je chráněn tenkou vrstvou kovu nebo slitiny kovů s antikorozivními vlastnostmi. V našem případě se jedná o zinko-hliníkovou slitinu Obchodního názvu BEZINAL a nebo o její zahraniční obdobu CRAPAL 4. Na trhu je i obdobný drát jen se zinkovým povlakem, který má výrazně horší vlastnosti. Zinek se už od středověku používal ve formě plechu jako střešní krytina. Byl lacinější jak měď a jeho výroba byla jednodušší. Má ovšem horší kvalitu při ohýbáni. V našem případě se jen pozinkovaný drát, navíjený na trn o průměru 8mm poškodil. Dochází k popraskání ochranného povlaku a jeho odlupování od základního materiálu. Toto je zkouška přilnavosti. Proto je u našich konstrukcí používaná slitina s obsahem hliníku. Jde zhruba o 95% zinku a 5% hliníku. Jako v každé slitině jsou i zde stopová množství dalších prvků. Jejich množství sleduje výrobce drátu a chemické složení povlaku testuje ve vlastní laboratoři. Výrobce garantuje plnou zdravotní nezávadnost slitiny.

Koroze gabionů

Dlouhodobá odolnost je tedy dosažena kvalitní protikorozní ochranou. V dokladech je vedeno, že jde o žárově nanášenou vrstvu v množství minimálně 260 gramů na metr čtverečný. Toto je technický údaj a je dost složité si představit kolik to vlastně je. Pro měření a kontrolu přímo na drátu se používá obdobný údaj a to je, že drát musí být rovnoměrně pokryt vrstvou o minimální síle 40 mikronů. Toto je vlastně vrstva silná čtyři setiny milimetru. Tuto vrstvu kontrolujeme na výbrusu drátu 30x zvětšeném v polarizovaném světle, kde se dá na fotografii krásně odlišit ochranná vrstva od základního materiálu.

Koroze gabionů

Na této fotografii má náš drát průměr 120 mm a antikorozní vrstva minimálně 1,2 mm. Kvalitu ochranné vrstvy a její sílu lze kontrolovat pouhým okem.


Je známo, že svařovat pokovené materiály je problém, příště Vás seznámíme s přípravou drátu na svařování.

Vloženo