Spojovací prvky - 5. díl

Další přímou součástí gabionových konstrukcí jsou spojovací prvky. Jde o spirály a distanční spony. Gabiony Stone s.r.o. tyto prvky vyrábějí přímo ve své provozovně na poloautomatickém stroji.

Spirála

Spirála vzniká tak, že je soustavou podávacích kladek drát protlačován drážkou, tvaru spirály. Po dosažení požadované délky je hotová spirála oddělena pneumatickými nůžkami.

Distanční spony

Drát na spony je rovněž podáván soustavou kladek. A po dosažení nastavené délky je oddělen. Poté pneumatické rotační hlavy ohnou konce spony v požadovaném úhlu.

Při objednání lze kromě délky dohodnout, že ohnutá bude jen jedna strana spony (spony jednostranné).

Drát musí ovšem nejprve projít soustavou rovnacích kladek , aby tak jak u výroby sítí došlo k uvolnění vnitřního pnutí a vyrovnání. Zde je nutno zmínit ještě jednu vlastnost. Antikorozní povlak díky obsahu hliníku se stal přilnavější. Průchodem v rovnačkách a u spirál v tvarovači se jeho povrch vyhladí a tím dojde k zacelení mikro-trhlinek povlaku. Jeho odolnost proti zvětrávání se tedy zlepší.

Balení a rozměry

Spony i spirály jsou baleny po 50 kusech. Vyrábějí se převážně v těchto rozměrech:

  • Spony délkách – 300, 500 a 1000 milimetrů
  • Spirály v délkách- 500, 600, 700, 1100, 1500 a 2100 mm
  • U větších dodávek lze samozřejmě dohodnou i odlišné délky.

Spirály jsou dvojího tipu. Spirála 25 a 17. Toto číslo by bylo možno nazvat jako obchodní. Obě spirály mají shodné stoupání a to 100 milimetrů. Je to jasné neboť slouží k spojování sítí s oky 100 a nebo 50 milimetrů. Spirála 25 je navinuta v průměru 63,5 milimetrů a spirála 17 na průměru 43,2 milimetrů. Tyto rozměry jsou vlastě přepočteny z anglických mír. 25 je vlastně 2,5 palce a 17 – 1,7 palce.


V dalším díle se zaměříme na zpracování a distribuci výrobků

Vloženo