Co je gabionový koš?

Každý samostatně stojící gabionový koš je složen ze 6-ti stran. Dna, víka, dvou boků a dvou příček, přičemž je spojen spirálami a gabionovými táhly odpovídající délky.

Koše zpravidla spojujeme do zdí, plotů treláží a všemožných dalších staveb. Představme si zeď dlouhou pět metrů. Tato zeď nebude disponovat pouze vnějšími stranami v podobě pláště, ale po každém metru běžném musí mít gabion uvnitř přepážku, kterou označujeme právě jako „příčku“. Příčky rozdělí naši zeď na pět stejných segmentů dlouhých jeden metr. Tyto segmenty pak nazýváme gabionové koše.

Já mám ale atypické rozměry

Co dělat když nám nevychází délka stavby na celé metry? Nezoufejte, koše mohou být různých délek. Máme tedy dvě možnosti:

První možností je, že délku stavby zaokrouhlíme na celé metry. Pokud nám to situace dovolí, určitě je lepší prodloužit o něco spáru, než si život komplikovat placením a kompletací atypického koše.

Druhou možností je poptat nás individuálně a nechat nás napočítat potřebný materiál „ručně“. Je však třeba mít na mysli, že i v tomto případě musíme délky vždy nějak zaokrouhlit. Umíme udělat gabionový koš o délce sto dvacet centimetrů z oka 10×10 centimetrů? Ano, neumíme ale udělat koš o délce například sto dvanáct centimetrů. Vždy se tedy musíme přizpůsobit rozměru oka a zaokrouhlovat na celé desítky nebo pětky.

Gabionový koš krok za krokem

V následující části si ukážeme pomocí obrázků jednotlivé kroky, které musí absolvovat téměř každý gabionář. Berte prosím v potaz, že obrázky jsou pouze ilustrativní. Gabion by měl ležet nejlépe ve vykopané spáře, která je vyplněna alespoň 10 centimetry udusaného štěrku.

Na prvním obrázku vidíme, jak nám materiál přijde. Složený, na paletě a připravený ke kompletaci.

Gabionový koš při dodání

Jakmile rozbalíte materiál, doporučujeme roztřídit jednotlivé sítě a spojovací prvky podle druhu. Toto Vám pomůže daleko lépe se zorientovat při stavbě koše a celkově to urychlí celý proces. Navíc si zkontrolujete materiál dle výpisu, což se vyplatí vždycky. Dvojnásob to pak platí, pokud máte koše různých velikostí.

Rozložený nesmontovaný koš

Dalším krokem je naplétání koše. Tímto se rozumí spojování jednotlivých stran gabionovou spirálou. Doporučujeme koš naplétat předtím, než je vložen do připravené spáry, bude se Vám s ním lépe manipulovat a práce tak bude o něco příjemnější.

Spojování stran gabionovou spirálou
„Sešitý“ gabionový koš

Jakmile máte napleteny všechny strany kromě víka, je čas na montování trubky a gabionových spon/táhel. Trubky jsou občas některými samouky opomíjeny a to často vede k potížím. Trubky a spony slouží k posílení celé konstrukce gabionu. Jakmile je totiž koš plněn, tlačí svou vahou do bočních stěn a ty mají tendence se „vybulit“ směrem ven. Vznikne tak, ne zrovna pěkná deformace, která má podobu oblouku. Když se potom postavíte k dlouhé straně a podíváte se na ni, uvidíte, že není rovná, ale zaoblená. K pokrytí této hrozby se používají právě lešeňové trubky nebo nějaká jejich alternativa. Trubky upevníme tenkými drátky na okraj koše, čímž zabráníme, aby kámen vytlačil síť na boku koše ven.

Připevnění trubky ke koši

Jakmile máme upevněnou trubku, přišel čas na spony. Spony vždy dáváme přes svár, kde je síť nejpevnější a pořádně je dotáhneme. Pokud bychom to neudělali, spona by nám mohla po drátu jezdit.  Také by se mohlo stát, že spona drát vyhne směrem dovnitř a poničí gabionovou síť. Počet spon je dán pro koše dle jejich objemu. Například do koše 100x100x100 centimetrů dáváme 8 gabionových spon délky 50 cm. Více o tom jak správně kotvit gabionové spony najdete v našem technologickém postupu.

Přidání gabionových spon do koše

V této fázi začneme koš plnit kamenivem. Jak jsme již psali v jednom z blogů dříve, volba kameniva není jen tak. Je třeba, aby se kámen nelámal, nebyl drolivý, nasákavý a byl zhruba 1,5 krát až 3 krát větší než rozměr oka. Do gabionového koše s okem 10×5 centimetrů volíme kámen frakce 63-125 mm. Do oka 10×2,5 centimetrů, (které můžete vidět na našich ilustračních obrázcích) pak můžeme vkládat i běžný kačírek. Dobré je během plnění občas s košem pořádně zatřást nebo kámen uvnitř nějak uhutnit.

Plnění gabionového koše kamenem

Po úplném naplnění koše, ještě jednou pořádně dotáhneme konce spon.

Naplněný koš

Na konec už jen odmontuje trubku, přišroubujeme spirálou víko a doplníme vršek kamenivem ještě jemnější frakce tak, aby vrch koše nepůsobil prázdně. Je dobré alespoň jednou za rok drobný kámen dosypat ze shora znovu. Ten totiž postupně propadává a vyplňuje prázdné místa uvnitř koše.

Kompletní gabionový koš

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek