Dá se gabion opravit, když se poškodí? Jaká je životnost gabionu? Zvládnu postavit gabion svépomocí? Je tu spousta otázek, které se nám neustále opakují. Pojďme si tedy společně některé z nich zodpovědět.

Je gabion drahý?

Na tuto otázku bohužel není jasná odpověď. Naše firma se zabývá pouze výrobou a distribucí gabionových sítí. Z tohoto důvodu nemůžeme mluvit za prodejce kameniva nebo realizátory, roli totiž hraje například i dostupnost terénu pro těžkou techniku nebo vzdálenost nejbližšího lomu. Z pravidla však můžeme tvrdit, že gabionové konstrukce patří k těm levnějším technologiím(například v porovnání s betonem) používaným pro stavbu opěrných zdí.

Co vše se dá z gabionu stavět?

Jelikož je technologie gabionových košů velice dobře zpracovatelná a tvarovatelná dá se z ní postavit velké množství objektů s pevnou strukturou. Zjednodušeně můžeme tvrdit, že cokoliv se dá postavit z kostek určitých rozměrů, lze stavět pomocí gabionů. Mimo to ovšem můžeme gabiony různě lomit do zatáček, ohýbat do oblouků a portálů nebo používat prázdné gabionové klece jako treláž.

Zvládnu postavit gabion sám doma?

Pomocí technologického postupu a trochou důvtipu dokáže menší gabion postavit každý. Realizace není nijak náročná na fyzickou kondici, ale je třeba počítat s tím, že pokud stavíte projekt svépomocí, zabere to nějaký čas. Hlavně skládaný typ gabionu je časově náročnější a proto je třeba dobře odhadnout své kapacity a nebát se na větší stavby využít pomoc realizačních firem.

Kolik stojí metr gabionu?

U této otázky je třeba rozlišit, zda myslíme metr běžný nebo metr kubický. Co se týče námi dodávaných gabionových sítí, rozdíl nebude nijak extrémní a tyto ceny můžete najít na našem eshopu, konkrétně u gabionových košů. V případě, že máte na mysli kompletní realizaci s kamenivem a prací, nemůžeme mluvit za jiné firmy a za jejich ceny, které do stavby vstupují.

V čem je gabion lepší a proč?

Gabion má oproti svým konkurentům, které jsou například v podobě betonu nebo ztrátného bednění mnoho výhod. Jedná se především o rychlost realizace, která se provádí i v zimě tzv. za sucha (bez betonu), dále propustnost vodou, což je způsobeno nejednolitostí konstrukce nebo schopnost okamžité statické funkce. Gabiony se také často kombinují s rostlinami, jelikož jsou z recyklovatelných materiálů a neinvazivní k životnímu prostředí.

Co vše se dává dovnitř gabionu?

Gabiony se dají vyplňovat velkou škálou materiálů. Nejčastěji se samozřejmě jedná o různé druhy a frakce kameniva, plnit se však dají i dřevem, lámaným sklem nebo rostlinami. Stále častěji se používají také prázdné koše bez výplně, kterým se říká gabionová treláž.

Článek: Sypaný vs. Skládaný gabionový koš

Jak správně vybrat kámen?

U výběru kamene je třeba dbát na pár základních parametrů. Prvním je jeho velikost, která by měla být asi 1,5x až 3x větší než velikost ok. Kámen musí být tvrdý, neštípaný a nenasákavý aby odolal vlivům počasí a slunečnímu záření. Hodně používané jsou druhy jako gneis, čediš, andezit, žula, ale také mramor nebo křemen.

Článek: Výběr kamenů do gabionových košů

Jak dlouho gabion vydrží?

Jak dlouho gabion vydrží je především otázka návrhu a provedení, nicméně životnost se běžně odhaduje v průměru kolem 60 – ti let.

Článek: Životnost gabionů

Musí se gabion nějak kotvit nebo zapouštět do země?

Obvykle se gabion zapouští do země pouze z části, maximálně 10 – 40 cm. Záleží samozřejmě na výšce zdi či plotu, a zdali zadržuje nějaký svah. Pokud budete mít vysoký a tenký plot, doporučuje se částečně spodní patro zapustit nebo zabetonovat sloupky tak, aby se docílilo větší stability. U velkých projektů se používá systém Terramesh, což je vlastně opěrný gabion s kotvící sítí, která je ,,zapuštěná“ směrem do svahu.

Může gabion sloužit jako protihluková stěna?

Gabion není bohužel v České Republice jako protihluková stěna certifikován. Můžeme však říci, že dobře zabraňuje hluku. Pokud však chceme dosáhnout co nejvyšší míry odhlučnění, je třeba zohlednit výplň gabionu. Největší kameny budeme dávat na pohledové, vnější strany a směrem dovnitř gabionu budeme z frakce kamene stále ubírat. Čím drobnější frakci dáme dovnitř, tím lepší bude odhlučnění.

Dá se gabionová zeď stavět bez betonu?

Ano gabion se bez betonu staví u menších projektů zcela běžně. Zvýšené stability se dosahuje především zapouštěním gabionu do země nebo nakloněním proti svahu. U užších plotů pak betonujeme pouze sloupky, v rozmezí 1,5 – 2,5 metru.

Jaké oka se vyrábějí/vyrábíte vy?

Naše firma vyrábí oka 10×1010×55×5 a 10×2,5 centimetrů.

Co je to gabionová treláž?

Jedná se o gabionový koš bez kameniva, který je buďto úplně prázdný nebo jsou uvnitř něj nasazené různé druhy rostlin.

Jak tlustý by měl být plot z gabionů?

To samozřejmě záleží hlavně na Vás. Pokud byste chtěl vyšší plot, např. o velikosti dvou metrů, je rozhodně lepší zvolit větší tloušťku např. 30-50 cm. Určitě doporučujeme zvážit betonování sloupků nebo samotného gabionu. V případě nižších plotů není potřeba taková opora a staví se tak s hloubkou 20-30 cm.

Dá se použít gabion jako opatření proti erozi?

Rozhodně dá a používá se vcelku často i u opravdu velkých svahů, povodí řek nebo i u mostních křídel.

Dá se gabion opravit, když se poškodí?

Gabion se opravit dá, ovšem je třeba myslet na to, že tato oprava může být velice složitá a tím pádem také nákladná. Jakmile je jednou kámen umístěn dovnitř košů nedá se s nimi nijak manipulovat a v případě poškození je třeba rozebrat velkou část stavby kvůli vzájemné provázanosti jednotlivých košů.

Dá se v gabionu vyměnit kámen (výplň)?

V některých typech gabionových konstrukcí je to vyloučeno u většiny to však možné je.

Můžu na/u gabionu vypěstovat nějaké rostliny?

Ano rostliny lze v gabionech pěstovat vcelku dobře. Dokonce se jedná o stále oblíbenější trend u plno lidí, zahradních architektů i realizátorů. Je třeba však dbát na typ rostliny a přizpůsobit jí velikost koše a podloží.

Jak je gabion náročný k životnímu prostředí?

Obecně jsou gabionové konstrukce málo destruktivní k životnímu prostředí. Toto je dané především typem materiálů v nich používaných, které jsou recyklovatelné nebo stoprocentně přírodní. Gabiony se také často kombinují s popínavými rostlinami, které je pokrývají a vzniká tak líbivá kombinace rostlin a kamene v kleci.

Mohou sítě zrezivět?

Možné je samozřejmě všechno, nicméně naše firma provádí velmi náročné zkoušky v solné mlze, které testují odolnost zinko-hliníkového povlaku našich sítí. Nejrizikovějšími bývají místa svárů, kde může být vrstva povlaku po svařování o něco tenčí. Jelikož víme, že se jedná o jeden z nejdůležitějších parametrů, disponujeme velice kvalitními certifikacemi, které značně převyšují běžně dané standardy dané Českou Republikou.

Článek: Protikorozní ochrana

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek