Víte kam až sahají počátky gabionových konstrukcí a kde se vlastně zrodily? Gabiony Stone Vám přináší nezvyklý článek, ve kterém zjistíte, že gabiony nejsou pouze trendem současné doby.

Počátky ve starověkém Egyptě?

Pokud bychom se chtěli detailněji podívat na historii gabionových konstrukcí a celkově technologií gabionů, musíme začít v dobách asi před 7000 lety tedy v éře starověkého Egypta. Tehdy se využívala technologie podobná dnešním gabionům k zadržování břehů vcelku nestálého Afrického veletoku. Zdejší každoroční záplavy obrovského rozsahu měly pro oblast (hlavně horního Egypta) blahodárný účinek v podobě úrodné naplaveniny a umožňovaly tak i v suché oblasti kvalitní zemědělství. Přinášely sebou ovšem také značné problémy. Egypťané se proto rozhodli pravidelně vylévající Nil určitým způsobem korigovat. Pro udržování břehů řeky, se používaly spletené proutěné rohože nebo občas také koše naplněné zeminou či pískem. Historicky se dá tedy toto období považovat za zrod gabionových staveb.

Řím nebo Da Vinci?

Toto ovšem není jediný historický kořen gabionových konstrukcí. Za jejich předky by mohly být také považovány obranné valy z dob Římského Impéria obíhající tzv. castra(vojenské tábory). Jako důkaz toho, že je Římané využívali opravdu hojně, může být také například Hadrianův val ve Velké Británii. Za první vystavěný gabion můžeme považovat také základ, který vybudoval slavný vynálezce Leonardo da Vinci, při stavění hradu San Marco v Miláně v 15. století. Systém byl na svou dobu zcela unikátní, vyznačoval se zvýšenou pevností a stabilitou, která šla ruku v ruce s ekonomickou nenáročností.

Období revoluce nebo chcete-li obrození Gabionových konstrukcí, přichází v době pozdního středověku a raného novověku. V době kdy se začíná objevovat a hojně využívat střelný prach, je zvýšení kvality opevnění nutným krokem vpřed. Zdi začínají být nejen robustnější, ale také často zpevněné kovovými prvky a v neposlední řadě, se začíná používat i princip zpevnění zemí.

Dlouhá cesta k moderní technologii

Časem se místo staveb převážně z přírodních materiálů, začínají vyskytovat také hybridní stavby podobné těm, které můžeme vidět i dnes. Mimo kamene, se stává dalším veledůležitým prvkem kov, převážně tedy v podobě drátu. Za představitele této éry můžeme brát Casalecchio di Reno zadržující břehy řeky Reno v Severní Itálii, která byla dokončena roku 1893. Od tohoto období se začínají technologie gabionových sítí a staveb obecně upravovat spíše zdokonalováním již zaběhnutého, než zaváděním dalšího know-how. Vylepšují se používané materiály (využívání skla pro vysypávání košů), proti korozivní povlak se stává běžnou součástí každého drátu a prohlubují se designové využití samotných konstrukcí. V dnešní době neustálého pokroku, můžeme jen polemizovat, kam se tato technologie bude dále posouvat. Zatím Vám ovšem naše firma může garantovat to nejlepší a nejmodernější co v tomto odvětví lze nalézt.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek