Kamenná fasáda - gabionový obklad

visibility2833 Zhlédnutí list V: Druhy gabionů a jak vybrat ten správný

Ne vždy se stává, že máme u domu hezky připravené, čisté místo se základovou spárou vhodnou na gabiony. Například jsme přišli k hotovému a na pozemku se potýkáme se ztraceným bedněním, které se nám vizuálně úplně nezamlouvá nebo si řekneme, že chceme vzhled domu nebo zídky ozvláštnit gabionem. Právě na tyto situace se nám velice hodí gabionový obklad. Jak se ale takový obklad dělá? Jak je to náročné? Jak připevníme gabion tam kam chceme? Na tyto otázky Vám odpovíme v následujícím článku.

Kdy je vhodný gabionový obklad

Jak jsme již „nakousli“ v předchozím odstavci, gabionem můžeme obkládat ztracené bednění, různé zídky, podezdívky ale i stodoly, domy nebo jakýkoliv jiný betonový prvek. Dejte pozor, aby věc kterou gabionem obkládáme byla dostatečně pevná, stabilní a nedrolila se nebo nebortila. Obklad určitě nefunguje jako posílení, nýbrž stavbu spíše zatíží.

Struktura a uchycení

Co se týče samotných vlastností gabionového obkladu, máme vlastně na výběr ze dvou možností.

První varianta je, že si vezmeme sítě větších rozměrů než je námi obkládaná věc a ty si ohneme podle potřeby, čímž vytvoříme dno, víko i bok. Tuhle variantu ovšem rozhodně NEMŮŽEME DOPORUČIT! Nejde totiž o klasický gabion a nelze tedy zaručit vlastnosti a pevnost konstrukce.

Druhou možností je udělat klasický gabion se všemi stranami tak jak má být. Jediným rozdílem bude, že obklad nemusí nic držet a tedy jej můžeme dělat tenčí. Běžně se používá 10 – 30 cm hloubka. Problém ovšem nastává u připevnění obkladu ke zdi.

Zde máme opět více variant. První možností je uchytit zadní síť, tedy tu přilehlou ke zdi, velkými podložkami nebo pozinkovanou pásovinou. Můžeme ale také navrtat do zdi větší otvor, naplnit jej chemickou kotvou a odtud vyvést gabionové táhla, které nám podrží čelní stranu a zároveň celý gabion.

Určitě nezapomeňte dát mezi gabion a obkládaný prvek geotextílii, která bude zabraňovat pronikání vody a vlhkosti.

Jaké oko sítě a kámen použít?

Vzhledem k menším hloubkám obkladů, doporučujeme použít menší frakci kameniva a sypaný způsob plnění. V obkladu se nám bude špatně ukládat a urovnávat kámen a realizaci si tak zbytečně zkomplikujeme.

U obkladů používejte vždy raději oko 100×50, 50×50 nebo 100×25 mm a kámen frakce 32 – 63 nebo 63 – 125 mm.

Na závěr přikládáme několik dalších fotek gabionových obkladů. Nechejte se inspirovat a stavte s námi!

Zanechte komentář

Komentáře musí být nejprve schváleny před jejich publikováním.
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec