ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator Protikorozní ochrana - Gabiony Stone s.r.o.

Protikorozní ochrana

visibility483 Zhlédnutí list V: Jak se vyrábí gabionové sítě

Drát na výrobu gabionových sítí je vždy složen ze dvou základních částí. Jádro a ochranná vrstva. Ocel má tendence na vzduchu rezivět nebo chcete-li korodovat, což je ve stavebnictví velice nežádoucí jev. Kvůli prodloužení životnosti se proto na samotné jádro nanáší speciální ochranná vrstva. Zpravidla se jedná o sloučeninu zinku a hliníku v různém poměru.

Jen pro zajímavost: Pokud by se podařilo najít řešení, aby žádná ocelová konstrukce nekorodovala, bylo by možno snížit celosvětovou výrobu oceli na jednu desetinu, stávající roční produkce.

Nátěr není vhodná volba

Májí–li si ocelové prvky gabionové konstrukce podržet své pevnostní a statické vlastnosti nejméně 60 let, musí být vhodným způsobem chráněny proti korozi. I přes stále se zvyšující kvalitu nátěrových hmot, nejsou tyto typy ochrany vhodné pro tak dlouhou expozici v náročném prostředí (například v zimě u udržovaných cest). Mnohočetné ohýbání, dodatečné tvarování a kontakt s výplňovým kamenivem, by navíc způsobil poškození ochranného nátěru.

Jak tedy zamezujeme korozi?

Drát je chráněn tenkou vrstvou kovu nebo slitinami kovů s antikorozivními vlastnostmi. V našem případě se jedná o zinko-hliníkovou slitinu s obchodním názvem BEZINAL a nebo o její zahraniční obdobu CRAPAL 4. Na trhu je také podobný drát jen se zinkovým povlakem, který má však bohužel výrazně horší vlastnosti a to ať se jedná o odolnost vůči korozi, tak o „pružnost“ nánosu. Například samotný pozinkovaný drát, navíjený na trn o průměru 8 mm se při takovémto testu začne praskat a loupat od jádra. Tento test je označován jako zkouška přilnavosti a je jedním z řady několika zkoušek, které u našich výrobků pravidělně provádíme. Tohle jsou důvody proč je u našich konstrukcí používaná směs s obsahem hliníku. Jednou z našich nejoblíbenějších variant je 95% zinku a 5% hliníku(plus stopová množství dalších prvků). Výrobce mimo jiné také garantuje plnou zdravotní nezávadnost slitiny.

Zanechte komentář

Komentáře musí být nejprve schváleny před jejich publikováním.
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec