Nenahraditelnou úlohu hrají u gabionových konstrukcí spojovací prvky. Jde o součástky, které sítím dodají námi požadovaný tvar. Gabionové spirály nebo někdy užívané C-spony spojují jednotlivé strany k sobě a distanční spony nebo také gabionové táhla vkládající se dovnitř dodávají konstrukci celkovou pevnost.

Spirála

Základním spojovacím prvkem je pro naši firmu gabionová spirála. Spirály pomalu, ale jistě nahrazují c-spony a to převážně ze dvou důvodů. Prvním z nich je, že spirály je mnohem jednodušší instalovat. Spirálu pouze „zašroubujeme“ , zatímco na c-spony je potřeba speciálních manuálních nebo pneumatických nůžek. Druhým důvodem je to, že c-spony drží sítě pouze v bodech, zatímco spirála rovnoměrně po celé délce.

Mimo délky rozdělujeme spirály na dva typy. Spirála 25 a 17. Obě spirály mají shodné stoupání a to 100 milimetrů. Spirála 25 je však navinuta v průměru 63,5 milimetrů a spirála 17 na průměru 43,2 milimetrů. Tyto rozměry jsou vlastně přepočteny z anglických mír. 25 je vlastně 2,5 palce a 17 – 1,7 palce.

Spirála vzniká tak, že soustavou podávacích kladek je drát protlačován drážkou tvaru spirály. Po dosažení požadované délky je poté hotová spirála oddělena pneumatickými nůžkami.

V praxi vypadá spirála 25 „hustší“ a má větší oblouk, proto ji budeme používat hlavně u velkých staveb kde spojujeme více jak čtyři sítě k sobě. Spirála 17 je na pohled jakoby menší a proto nebude v gabionu tolik vidět. Použijeme ji například u plotů a nebo u různých designových prvků.

Distanční spony

Spona je další důležitou součástí gabionu. Spony se dávají po „sešroubování“ stran gabionu dovnitř každého metrového segmentu(koše). Toto je z důvodu, aby se strany při plnění kamenivem nevyhýbaly směrem ven. Jejich počet je závislý vždy na rozměrech koše. Například do koše s výškou, hloubkou i délkou jeden metr dáme osm distančních spon délky padesát centimetrů.

Při objednání lze kromě délky dohodnout, že ohnutá bude jen jedna strana spony (spony jednostranné). Zde jde vlastně pouze o to, s čím se Vám lépe pracuje.

Drát, stejně jako u spirál, nejprve prochází soustavou rovnacích kladek, aby byla spona co nejrovnější. Zajímavá je zde ještě jedna vlastnost. Antikorozní povlak se díky obsahu hliníku stává přilnavější a průchodem v rovnačkách se jeho povrch vyhladí. Tímto dojde k zacelení mikro-trhlinek povlaku a jeho odolnost proti zvětrávání se tedy zlepší.

Balení a rozměry

Spony i spirály jsou baleny po 50 kusech a vyrábějí se v těchto rozměrech:

  • Spony v délkách – 300, 500 a 1000 milimetrů
  • Spirály v délkách- 500, 600, 700, 1100, 1500 a 2100 mm
  • U větších dodávek lze samozřejmě dohodnou i odlišné délky.

V dalším díle se zaměříme na zpracování a distribuci výrobků

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek