Každý člověk, který se rozhodne postavit gabionovou zeď bude dříve či později řešit otázku, zda použít sypaný nebo skládaný koš. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro Vás napsat krátký článek, který by mohl pomoci při rozhodování, zda zvolit kamennou výplň sypáním nebo skládáním tak zvané mozaiky

Skládaný koš

Skládaný koš je na stavbu nepatrně náročnější. Do sestaveného koše se nejdříve do určité úrovně vyskládá použitý kámen tak, aby tvořil co nejhezčí mozaiku. Jakmile je mozaika vyskládaná vsype se za ni kámen, který vytváří mozaice stabilní oporu. Tento postup se opakuje tak dlouho, dokud není celý koš plný.

Nevýhodou tohoto typu gabionu je vyšší cena – spojená převážně se skládáním mozaiky a vynaloženou lidskou prací. Toto skládání totiž trvá značnou dobu i zkušenému pracovníkovi. Běžně zvládne jeden člověk postavit asi 4 koše o objemu 1 metr krychlový za den (12-ti hodinovou směnu). Tento údaj se může samozřejmě lišit a hraje v něm roli několik dalších faktorů jako schopnosti a zkušenosti pracovníků, složitost stavby nebo například i počasí.

Výhod má tento styl stavění hned několik. Jedná se hlavně o vyšší pevnost, což je důvod, proč se používá skládání kamene u všech větších zdí a jiných staveb. Skládaný koš se také pro někoho může jevit více esteticky příjemný než koš sypaný.

Sypaný koš

Sypaný gabionový koš má také plno výhod. Jednou z nejvýznamnějších je jeho jednoduchost a nižší časová náročnost realizace. V praxi to funguje tak, že do běžně sestavených gabionových košů se kámen jednoduše vsypává (odtud sypaný koš) bagrem, kýblem nebo jakoukoliv jinou nádobou.

Je nutné brát v potaz, že použitý kámen musí být větší než velikosti ok (10 x 10 nebo 10 x 5) tak, aby nepropadával. Díky snažší manipulaci s kameny uvnitř koše, se tento způsob využívá v hojném množství u plotů nebo obkladů. Velkou výhodou je značná míra úspor lidské práce i času.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek