V následujícím článku se zaměříme, jak vybrat správný kámen do gabionového koše. Výběr kameniva na vyplnění gabionů je totiž stejně tak důležitý, jako volba sítí či velikost oka. Na začátku je třeba si uvědomit a rozmyslet se, jak vlastně chceme gabionovou konstrukci stavět a k čemu by nám měla sloužit.

Sypání výplně – když chci ušetřit za práci

První způsob plnění je tzv. sypání(kameniva) tento způsob je jednodušší a rychlejší, ovšem někomu se nemusí úplně líbit. Stačí nám sestavit koš ze sítí, včetně všech distančních spon a spirál, přidělat trubky, vyrovnat na spáře a zvolenou frakcí, koše vyplnit pomocí lžíce bagru nebo klidně i ručním sypáním.

Je důležité dát si pozor právě na frakci kameniva. Kameny musí být vždy 1,5-krát až 3-krát větší než oka sítí, aby nedošlo k vypadávání z košů. Do oka 100×50 mm se nejčastěji používá frakce 63 – 125 mm.

Vysypávané zdi se v minulosti hojně používali například u parkovišť a technických objektů. Momentálně se však dere do popředí trend gabionových plotů, které se plní právě sypáním.

Sypaný gabion

Skládání „mozaiky“ – nejen pro příjemný pohled

Druhý způsob je o poznání pracnější a složitější, nicméně odměnou Vám bude velice příjemný vzhled zdi. V tomto případě začneme pohledovou stranu zdi skládat, tzv. mozaikou. Jeden každý kámen musíme vyrovnat, aby si dobře sedl a mohl na něj navazovat další. Jak skládáme, snažíme se zároveň, aby se mezi kameny netvořili velké mezery. Poté co vyskládáme kameny v koši do určité výšky (20-30 cm), prostor za nimi už můžeme vysypávat jako u předchozího způsobu. Poté musí zajistit koše distančními sponami a můžeme pokračovat dále ve výstavbě mozaiky na čele zdi.

Tento způsob stavby nám umožňuje skládat z kamenů na pohledové straně obrazce nebo i linky např. z lámaného skla. Kameny můžeme skládáme na plocho, ale i ve stylu pokládání cihel na sebe, abychom docílili co největší pevnosti a aby zároveň nedocházelo k lámání a zasouvání kameniva za sebe.

Tyto ozdobné gabiony jsou pak vhodné klidně i do zimních zahrad či na venkovní terasy, kde vytvářejí příjemný a velmi neobvyklý designový prvek. Jsou vhodné pro lidi, kterým se líbí více přírodní vzhled a nechtějí, aby byl drát v konstrukci příliš výrazný.

Skládaný gabion

Předpoklady pro výběr kamene

Ke stavbě můžeme používat různé druhy kameniva, nicméně ten musí splňovat předpoklad, že je vhodný do gabionů. To znamená, že by neměl být nasákavý, štěpivý, drolivý a musí být mrazuvzdorný. V každém lomu už výraz „Gabion“ znají velmi dobře a vědí, které kamenivo je vhodné a které je nevhodné. Proto při nákupu výplně – kameniva, neváhejte, a v lomu se na to směle zeptejte.

Stavět můžeme z různého druhu kamene, většinou se používá kamenec, čedič, žula, rula, vápenec, dolomit, břidlice, fylit nebo i granit a diorit.

Ne, není to rez!

U kamene se také můžeme setkat s degradací tedy znehodnocením nebo poničením. Degradace vypadá tak, že se na povrchu kamenů začne tvořit hnědá barva připomínající rez. Toto zhnědnutí se pak přesouvá i na samotné gabionové sítě což vypadá při nejmenším nevábně. Jelikož se nejedná o rez jako takovou, fakticky se nenaruší struktura stavby ani její vlastnosti. Zabarvení vzniká různými způsoby a má také různé formy podle toho, jaký druh kamene jsme zvolili. Například u žuly se jedná o kondenzaci vody v pórech kamene, která se pak přetváří na soli a způsobuje bílou, a ne hnědou vrstvu.

Chránit se lze několika způsoby. Můžeme buďto pravidelně ofukovat kameny uvnitř zdi, přičemž musí být splněna podmínka, že zeď musí být ve správném náklonu ke svahu a své drenážní trubce tak, aby mohla voda dobře odtékat a nezůstávala mezi kameny.

Také můžeme nevzhledné kameny vyjmout a nahradit novými což je ovšem zrovna u gabionů vcelku náročný proces.


Doufáme, že jsme Vám pomohli tuto problematiku lehce osvětlit a těšíme se na Vás v dalším díle.

Rozšiřující informace ohledně zákonných požadavků na stavbu gabionových i podobných konstrukcí se můžete dozvědět na stránkách ŘSD v technických kvalitativních podmínkách

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek