Sypaný vs skládaný gabion

visibility2812 Zhlédnutí list V: Druhy gabionů a jak vybrat ten správný

Každý člověk, který se rozhodne postavit gabionovou zeď bude dříve či později řešit otázku, zda gabion sypat nebo skládat. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro Vás napsat krátký článek, který by Vám při rozhodování mohl pomoci.

Skládaný koš

Skládaný koš je na stavbu vždy náročnější. Do sestaveného koše se nejdříve do určité úrovně (cca 10-20 cm) vyskládá použitý kámen tak, aby tvořil co nejhezčí mozaiku. Za mozaiku vsypáváme kámen, který vytváří stabilní oporu. Tento postup se opakuje tak dlouho, dokud není celý koš naplněn.

Nevýhodou tohoto typu gabionu je vyšší cena spojená převážně se skládáním mozaiky a vynaloženou lidskou prací. Toto skládání totiž trvá značnou dobu i zkušenému pracovníkovi. Běžně zvládne jeden člověk postavit asi 4 koše o objemu 1 metr krychlový za den (12-ti hodinovou směnu). Tento údaj se může samozřejmě lišit a hraje v něm roli několik dalších faktorů jako schopnosti a zkušenosti pracovníků, složitost stavby nebo například i počasí.

Výhod má tento styl stavění hned několik. Jedná se hlavně o vyšší pevnost, což je důvod, proč se používá skládání kamene u všech větších zdí a jiných staveb. Skládaný koš se také pro někoho může jevit více esteticky příjemný než koš sypaný.

Sypaný koš

Sypaný koš má naproti tomu výhodu v jeho jednoduchost a nižší časové náročnosti realizace. V praxi to funguje tak, že do běžně sestavených gabionových košů se kámen jednoduše vsypává (odtud sypaný koš) bagrem, kýblem nebo jakoukoliv jinou nádobou.

Je nutné brát v potaz, že použitý kámen musí být 1,5krát až 2krát větší než velikosti ok (10x10 nebo 10x5) tak, aby nepropadával. Díky snažší manipulaci s kameny uvnitř koše, se tento způsob využívá v hojném množství u plotů nebo obkladů. Velkou výhodou je značná míra úspor lidské práce i času.

Zanechte komentář

Komentáře musí být nejprve schváleny před jejich publikováním.
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec