Jak je všeobecně známo železo, či přesněji ocel má velkou snahu rezivět (korodovat). Statistickým šetřením v minulosti, bylo zjištěno, že boj s korozí stojí v rámci naší republiky cca tři miliardy korun ročně. Jedná se o náklady, které představují opětovné nátěry, výměny poškozených částí konstrukcí nebo i výměny celků.

Proto potřebujeme povlak!

Z toho vyplývá, že i drát na výrobu gabionů, musí být nějakým způsobem chráněn, aby dostatečně dlouho odolával povětrnostním vlivům a také. aby při výrobě odolal mechanickému namáhání. Z těchto důvodů bylo rozhodnuto, že drát bude opatřen kovovým povlakem, s následujícími vlastnostmi. Vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům, jednoduchý způsob nanášení, dobrá mechanická odolnost, přilnavost a v neposlední řadě dobrá elektrická vodivost.

Jenže jaký?

Těmto parametrům nevyhověly materiály jako měď, mosaz, nikl, chrom, čistý hliník, jejich slitiny a mnoho dalších. Téměř všem parametrům vyhověl zinek. Má nízkou teplotu tání, vysokou přilnavost a velmi dobře odolává povětrnostním vlivům. Proto byl po dlouhou dobu, zinkový plech používán na okapy a střešní krytinu. V současnosti se stále používá ocelový pozinkovaný plech. První gabionové sítě byly tedy opatřeny zinkovým povlakem, který byl žárově nanesen.

Zinek není ideální, tak co tedy?

Zinkový povlak měl však jeden zásadní nedostatek a to ten, že špatně odolával při ohýbání kolem malých průměrů. Toto se odstranilo nástupem nových ochranných povlaků, jako je například Bezinal , nebo Crapal4(toto jsou pouze obchodní názvy). Jde o slitinu s obsahem cca 95% zinku a 5% hliníku. Tato slitina je výrazně houževnatější a nevznikají na ní trhlinky i při obtočení kolem trnu s průměrem pod osm milimetrů. Dokonce při obtočení kolem vlastního průměru u drátu nedochází k narušení povlaku. Toto je velmi důležité právě při vlastní montáží gabionové konstrukce. Hliník navíc ve slitině velmi snadno reaguje s oxidy železa a dokáže je na mikroskopické úrovni redukovat. Proto tento povlak v přírodním prostředí dokáže odolávat déle jak drahé nátěry a nebo jiné kovové povlaky.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek