Gabion musí vydržet v mnohdy velice náročném prostředí celá desetiletí. Jak se ale vlastně testuje anti-korozivní vrstva? Toto téma považujeme za velmi důležité, hlavně proto, že si zakládáme na vysoké kvalitě našich výrobků. Prostřednictvím tohoto článku bychom rádi Vám, zákazníkům, představili, jakým způsobem se zkouška provádí.

Jak ověřit desítky let v řádech hodin ?

U Gabionových konstrukcí se předpokládá životnost v desítkách let. Provést zkoušku přímo v přírodním prostředí sice možné je, ale je to také velmi zdlouhavé a nákladné. Ke zkoušení tak byla vybrána metoda, kterou se testuje odolnost různých nátěrů a dalších materiálů podléhájících korozi.

Odpověď je v solné mlze

V našem případě jde o zkoušku v solné mlze. Zkušební vzorek je umístěn do komory, v níž je vyšší teplota a přesně definované množství a velikost kapek solného roztoku o určité koncentraci. Po spuštění komory začíná solný roztok materiál nepřetržitě „bombardovat“ a to v přesných intervalech a s přesným počtem vstupů. Zkouška končí pokud na povrchu zkušebního vzorku vznikne 5 a více procent zkorodovaných ploch z celkové plochy vzorku.

Nejkritičtějším místem jsou sváry. Ochranná vrstva se totiž nanáší již před svařováním a síť se tedy nenamáčí do lázně až po, jako je to u jiných produktů.

A co to znamená v praxi?

Jak si lze výsledky této zkoušky převést na trvanlivost gabionové konstrukce v přírodní prostředí? Přepočet je samozřejmě jen orientační. V každém konkrétním místě se může výrazně lišit. V různých regionech se prostě potýkáme s odlišnými přírodními jevy. Jedním z faktorů, který ovlivní výdrž gabionu, mohou být kupříkladu kyselé deště na některých místech ČR nebo zda se cesta u gabionu solí či ne.

Nejlépe lze zkoušku interpretovat takto: Drát bez jakékoliv povrchové ochrany po hodině expozice v solné mlze, bude vykazovat při mikroskopickém měření, přibližně stejné korozní poškození, jako tentýž drát po 21 dnech v přírodním prostředí.

Životnost gabionů?

Pokud tedy povrchová koroze vzorku překročila 5% po 1000 hodinách v solné mlze, lze udat dobu odolnosti povlaku přibližně na 58 let. Dále je nutno připočítat korozi základního materiálu do doby kdy dojde k jeho destrukci, tedy ve chvíli kdy neudrží stávající tvar a stavba se zničí.
To je u drátu s průměrem 4mm dalších deset let. Námi dodaný materiál na gabionové prvky s odolností 1200 hodin, zjištěných akreditovanou státní zkušebnou, tedy zajistí stabilitu stavby minimálně na 80 let.

Oproti konkurenci testujeme až o 800 hodin déle!

Minimální počet hodin, který je stanovený v ČSN je 1200 hodin. V tomto se naše společnost od celé konkurence odlišuje. My testujeme naše výrobky až po dobu 2000 hodin tak, aby se minimalizovaly možné komplikace a naši zákazníci byli vždy sto procentně spokojeni.

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek