Zelený gabion

visibility2244 Zhlédnutí list V: Druhy gabionů a jak vybrat ten správný

Možná jste nevěděli, že gabion nemusí být nutně naplněn kamenem. Vlastně nemusí být naplněn vůbec ničím. Pokud se nám líbí lehce industriální design gabionových sítí, ale potřebujeme, aby byl gabion průhledný, ať už z hlediska nedostatku světla nebo protože se nám vyplněný gabion prostě nelíbí, můžeme vyzkoušet variantu v podobě gabinových treláží.

Co je to gabionová treláž?

Gabionové treláže jsou koše, které nejsou vyplněny žádným kamenivem, dřevem nebo sklem, ale jsou prádzné, případně osázené různými druhy rostlin. Oproti klasickému gabionu se může stavět bez mezipatra i do větších výšek než jen do jednoho metru. Dostatečné pevnosti je pak docíleno větším počtem distančních spon na jeden metr běžný. Například u treláže o výšce dva metry a hloubce půl metru, vkládáme na jeden metr běžný osmnáct kusů spon.

Stavba gabionových treláží

Postup stavby treláží se oproti klasickému gabionu téměř neliší. Klasicky začínáme vykopáním základové spáry. Základová spára na treláže by měla být z pravidla hlubší než na klasický gabion. Docílíme tak větší pevnosti konstrukce. Pokud dovnitř budeme sázet rostliny, neděláme klasický štěrkopískový základ, ale napletené koše vkládáme přímo do spáry. Opět platí, že je dobré naplétat konstrukci mimo spáru kvůli manipulaci.

V momentě kdy máme treláže předpřipravené, vložíme napletený koš, následně nasypeme zeminu, kterou důkladně udusáme, opět doplníme zeminu a usadíme rostlinu. Mezi vhodné rostliny patří například habr, jilm nebo i klasická thuje.

Než začneme montovat gabionové táhla, stejně jako u klasického gabionu upevníme trubky, které nám pomohou udržet rovinu. Jakmile máme připevněny i táhla, celou konstrukci uzavřeme a zpevníme víkem.

Treláže se běžně používají jako typ plotu, doplněk gabionů nebo jako dělící hráz mezi pozemky. Každý člověk určitě ocení jednoduchou údržbu a opravdu nevšední kombinaci gabionových sítí a rostlin. Na závěr přikládáme několik fotek z hotové realizace.

Moc děkujeme za spolupráci našim partnerům ze společnosti STROMMY. Níže najdete odkaz na jejich stránky a hashtagy na sociální sítě.

@strommy

Zanechte komentář

Komentáře musí být nejprve schváleny před jejich publikováním.
Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota January Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec